Kurs na prawo jazdy w 2023 roku? To musisz wiedzieć!

Planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, w jaki sposób przebiega on w 2023 roku. Prawo jazdy to dokument, który bardzo ułatwia życie, gdyż pozwala swobodnie poruszać się pojazdami mechanicznymi. Zdecydowanie najpopularniejsza jest kategoria B, czyli uprawnienia na samochody osobowe. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kursie na prawo jazdy.

Co musisz zrobić przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?

Jeśli chcesz rozpocząć kurs na prawo jazdy jak najwcześniej, to możesz to zrobić na trzy miesiące przed Twoimi osiemnastymi urodzinami. Jednak do egzaminu nie podejdziesz wcześniej niż w dniu uzyskania pełnoletności.

Aby zacząć szkolenie, musisz uzyskać profil kandydata na kierowcę, czyli PKK. Jest to unikatowy numer, który otrzymasz w wydziale komunikacji w starostwie, urzędzie miasta lub dzielnicy (w przypadku mieszkańców Warszawy).

Oprócz samego wniosku musisz także dołączyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim niezbędne jest wykonanie badań lekarskich, które zaświadczą o tym, że nie masz żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Potrzebne jest także zdjęcie do prawa jazdy. Musi ono mieć wymiary 3,5x4,5 cm. Do uzyskania PKK potrzebujesz także dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. W przypadku osób, które jeszcze nie są pełnoletnie, potrzebna jest pisemna zgoda rodziców.

Jak wybrać szkołę jazdy?

Kolejnym krokiem po uzyskaniu PKK jest zapisanie się do szkoły jazdy. Warto kierować się opiniami znajomych oraz innych osób, które już wcześniej korzystały z usług danej placówki. Powinna być to szkoła z dobrą renomą, która wyróżnia się profesjonalizmem oraz wysoką zdawalnością egzaminów.

Zastanawiasz się, ile wydasz na kurs prawa jazdy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ceny takiego szkolenia są bowiem bardzo zróżnicowane. To, ile zapłacisz za kurs, zależy m.in. od tego czy szkoła znajduje się w dużym mieście czy też w niewielkiej miejscowości. Na koszt szkolenia wpływa także renoma oraz rodzaj kursu. Zdecydowanie droższe są szkolenia indywidualne niż te w zorganizowanych grupach.

Najwięcej za kurs na prawo jazdy muszą zapłacić mieszkańcy miast wojewódzkich. Średnie ceny wahają się w granicach 2 800 – 3 900 zł. Więcej na temat kosztów uzyskania prawa jazdy znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/prawo-jazdy-ile-kosztuje.

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich obejmuje 30 lekcji teoretycznych, a każda z nich trwa po 45 minut. Kursanci poznają na nich m.in. zasady ruchu drogowego, znaki itd. Część praktyczna to także 30 zajęć, jednak trwających po 60 minut. Podczas nich kursanci uczą się kierowania pojazdem najpierw na placu manewrowym, a następnie na ulicy.

Kurs na prawo jazdy trwa najczęściej około 1,5-2 miesiące. Jeśli jednak po zakończeniu zajęć czujesz, że Twoja wiedza i umiejętności nie są jeszcze wystarczające, możesz zapisać się na dodatkowe lekcje. Dzięki nim poczujesz się pewniej za kierownicą.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tak samo, jak w przypadku kursu, obejmuje on część teoretyczną oraz praktyczną. Musisz wiedzieć, jak przebiega każda z nich.

Egzamin teoretyczny to test jednokrotnego wyboru. Kandydat zajmuje miejsce przy stanowisku komputerowym, gdzie ma 25 minut na zapoznanie się z 32 pytaniami. 20 z nich to część podstawowa, natomiast 12 dotyczy wiedzy specjalistycznej. Aby zdać egzamin teoretyczny, trzeba uzyskać co najmniej 68 punktów.

Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z pierwszej części, można podejść do egzaminu praktycznego. Nie musi on odbywać się tego samego dnia. Rozpoczyna się na placu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie egzaminator sprawdza podstawową znajomość pojazdu, a także umiejętność kierowania nim. Po wykonaniu konkretnych zadań kandydat na kierowcę może wyjechać na ulicę.

Egzamin praktyczny obejmuje kilkanaście zadań obowiązkowych. Dotyczą one m.in.:

  • manewru zawracania na drodze dwukierunkowej,
  • przejazdu przez skrzyżowanie,
  • parkowania w miejscu wyznaczonym przez egzaminatora,
  • przejazdu przez przejścia dla pieszych.

Standardowo egzamin praktyczny powinien trwać co najmniej 40 minut, jednak jeśli kandydat na kierowcę wcześniej wykona wszystkie obowiązkowe zadania, to egzaminator może skrócić ten czas do 25 minut. Wszelkie zachowania stwarzające niebezpieczeństwo na drodze czy też dwukrotne nieprawidłowe wykonanie tego samego zadania skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu. W takiej sytuacji niezbędne jest ponowne przystąpienie do niego w innym czasie.

Pamiętaj! Za kierownicą samochodu możesz usiąść dopiero, gdy odbierzesz swoje prawo jazdy. Wcześniej będziesz traktowany jako osoba bez uprawnień.

Prawo jazdy to dokument znacząco ułatwiający życie. Umożliwia kierowanie pojazdami i wygodny dojazd wszędzie tam, gdzie chcesz. Aby uzyskać uprawnienia, musisz najpierw ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin. Jeśli zakończysz go z wynikiem pozytywnym, otrzymasz upragnione prawo jazdy.


Artykuł sponsorowany.